Na Muně přibyly letos dvě nové stezky
Vojenské areály jsou
v současné době považovány za jedny z velmi biologicky pestrých
a hodnotných míst. Jedno takové místo se nachází také na
Jesenicku, konkrétně u obce Mikulovice. V bývalém vojenském
areálu, zvaném Muna, působí již 4 roky Hnutí Brontosaurus
Jeseníky.
Areál byl postaven za II. světové války, jako továrna na vojenskou munici. Od té doby až do konce roku 2006 byl celý prostor uzavřen veřejnosti a jakékoliv hospodářské činnosti. Po dobu tak více než 65 let se zde příroda mohla téměř nerušeně vyvíjet.
Jaké bohatství Muna ukrývá se podařilo částečně zjistit při průzkumu, který pracovníci Hnutí Brontosaurus Jeseníky rozjeli v dubnu 2012. Zaměřili se zatím jen na některé části světa živočichů a rostlin a to konkrétně na ptáky a obojživelníky. Částečně se podařilo zmapovat i některé chráněné rostliny.
Ptačích druhů žijících na Muně je velké množství. Nejvzácnějším ptákem, kterého na Muně můžeme vidět je silně ohrožený lejsek malý. Při procházkách můžeme však zahlédnout také ohroženého ťuhýka obecného či nad hlavami kroužícího krkavce velkého. Na tahových cestách zde byl viděn také dudek chocholatý.
Více chráněných druhů bylo objeveno mezi obojživelníky. Na Muně žijí jak běžné druhy, mezi které patří ropucha obecná, skokan hnědý, užovka obojková, tak i druhy vzácnější. Za slunečných teplých dní můžeme na pasekách vidět se mihnout ještěrku obecnou. Naopak za letních deštivých noci uvidíme na cestách procházet se jedince i skupinky mloka skvrnitého. Za nocí pozdního jara uslyšíme také rosničku zelenou. Když budeme mít štěstí, tak narazíme také na kuňku žlutobřichou. Velmi zajímavé jsou původní požární nádrže, které postupně zarůstají. Zde našli domov naši někteří z našich čolků - čolek obecný, čolek horský a čolek velký.
„S čolkem velkým jsem si dlouho hrála na schovávanou," řekla Alena Bajerová, pracovnice Hnutí Brontosaurus Jeseníky, která má průzkumy na Muně na starost. „V loňském roce na jaře jsem jej letmo zahlédla v jedné z nádrží. Ale myslela jsem si, že je to jen přelud, protože zbytek roku jsem na něj nikde nenarazila. Až teprve jednu letní noc se mi jej podařilo vyfotit několik párů a podat tak důkaz o jeho přítomnosti na Muně."
Ani rostliny nezůstávají ve své pestrosti pozadu. Přestože cílený průzkum doposud nezačal, jen při zevrubných mapování byly objeveny zajímavé druhy. Okolo cest můžeme vidět chráněný vemeník dvoulistý. Na některých místech roste chráněný, ale zároveň jedovatý keřík, lýkovec vonný. Okolo potůčků roste lilek potměchuť a na světlejších místech můžeme narazit na rulík zlomocný. Na Muně na jaře rozkvétají také léčivé rostliny - podběl lékařský, devětsil bílý, různé druhy mát, dobromysl a další. Na své si přijdou za vlhkého počasí i houbaři.
O tom všem pojednává naučná stezka o přírodě Muny a o vztahu člověka, přírody a krajiny, která se v říjnu na Muně slavnostně otevřela. Stezka byla vytvořena v rámci projektu podpořeného z Programu švýcarsko-české spolupráce.
Není to však jediná stezka, která v letošním roce na Muně vznikla. V srpnu zde byla účastníky dobrovolnické prázdninové akce vytvořena i tzv. questingová stezka s názvem Skrytá tvář Muny. Návštěvníky provází zdánlivě skrytými místy, která by jen tak sami nenavštívili. Na každém z míst návštěvník může získat indícii, která ho dovede ke skrytému pokladu.
Muna nabízí pro každého něco - jak krásná místa přírody, tak historické zajímavosti. O některých z nich pojednává historická stezka, kterou zde Hnutí Brontosaurus Jeseníky otevřelo v roce 2011. Již nyní přitáhlo kouzlo Muny i několik neziskových organizací, které pod vedením HBJ založilo v roce 2011 Městečko neziskových organizací a společně nyní o Munu pečují.