Folklorní kosení je za námi
V sobotu 20. července se od brzkých ranních hodin ozýval na loukách u Chebzí svistot kos a lidové písně. U této osady nad obcí Písečná probíhal již 8. ročník Folklorního kosení. Jeho cílem je ruční pokosení chráněných vstavačových luk, ale i návrat lidových tradic na Jesenicko.
„Každým rokem se zde sejdou ti, kdo se chtějí aspoň na chvíli vrátit do časů, kdy lidé společně kosili louky a zpívali lidové písničky. Anebo chtějí jen tak přiložit ruku k dílu a pobýt v přírodě,“ říká organizátorka letošního ročníku Alena Bajerová a dodává:“ Ke kosení nám vždy zpívá a hraje cimbálová muzika. Letos už poněkolikáté přijela zahrát kapela Kapric ze Svatobořic-Mistřína.“
Kromě pěkných zážitků si čtyři desítky účastníků odnesly také dobrý pocit ze smysluplné práce. Kosení luk je důležité pro chráněné orchideje, jako je prstnatec bezový, a další cenné rostliny. Prospívá také některým druhům hmyzu, například v CHKO Jeseníky velmi vzácné saranči vrzavé.
Když kosy utichly, konala se u kapličky na Holendrech tradiční mše pod širou oblohou, kterou sloužil českoveský farář Pavel Schwarz. Pak už zůstal čas na popovídání u chutného občerstvení a cestu domů krásnou letní přírodou.
Hnutí Brontosaurus Jeseníky realizuje již několik let program Cesta ke kořenům, který si klade za cíl obnovovat drobné památky a zapomenutá zajímavá místa, pečovat o přírodně cenné lokality a podporovat vztah lidí ke svému regionu.
„Letošní ročník Folklorního kosení podpořily svými výrobky i místní firmy: Selská pekárna z Jeseníku, Zemědělské družstvo Jeseník, firma Jestreb z Písečné, vinotéka Pšeja Zlín, provozovna Jeseník a pan Tomášek ze Širokého Brodu. Jim všem, stejně jako těm, kdo letos přiložili ruku k dílu, patří velký dík,“ uzavírá Alena Bajerová.